Yeni Dünyamız MARS

Bu kocaman Dünya’ya sığmıyoruz sanki artık. Bilim adamları da bunun farkında ki yeni dünya alternatifleri arıyorlar. Bu yazı sadece meraklı okurların ilgisini çekecektir. Bu aranın en popüler bilimi galiba Mars’ta bulunan sudur. Belirli periyotlarda kulağımıza gelen haber hep aynı! MARS’TA HAYAT VAR, MARS’TA SU BULUNDU! Amanın ne büyük olay diyorsunuz belki içinizden. Gelin önce biraz Mars’ı tanıyalım.

08nasa2

Güneşe Uzaklığı: 227.900.000 kilometre

Yaşı: 4,503E9 yıl

Yer Çekimi: 3,711 m/saniyekare

Uyduları: Phobos, Deimos

Latince Mars veya Arapça Merih, güneş sisteminin güneşten itibaren dördüncü (4.) gezegeni. Adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısından almıştır.

NEDEN KIRMIZI?

Kırmızımsı ve kızıl bir rengi vardır. Bunun sebebi ise yüzeyindeki demir-oksittir.

MARS’IN BİZİM İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Mars’ın bizim için çok önemi vardır. Bilim adamlarının bulgularına göre diğer gezegenlere kıyasla Mars yaşanılası bir gezegendir. Mars, Dünyadan daha küçük bir gezegendir. 2008’de Phoenix uzay gemisine göre Mars’ın toprağında organik madde yetişmesi için yeterli mineraller bulunmaktadır. Bütün bu gelişmeler gerek bilim insanlarını gerekse bizleri heyecanlandırıyor. Düşünsenize saatte bir Mars’a giden dolmuşların olduğunu. O dolmuşların içini mavi led ile süsleyecek bir sürü insan sırada bence.

 

mars

Olympos Dağı: Güneş sisteminin en yüksek dağı. Öyle ki yüksekliği tam 27.000 metre. Mars’a taşınırsak pilotların dikkat etmesi gerekebilir.

Soru: Mars’ta kışın -140 derece iken yazın 20 derecedir. Bu kadar derece farkının sebebi nedir?

Dünyanın Yörünge süresi 365 gün iken Mars’ın 687 gündür.  Bu yüzden mevsimler çok uzun yaşanır. Mars’ta su yaz mevsiminde tespit ediliyor. En son haberlerde dönemsel akan tuzlu su bulundu. Nasa 2030 yılında bizi Mars’a gönderecek gibi. 2020 yılında ise Ay’a. Nasa yetkilileri önce suyun kaynağını araştıracaklarmış. Okurken sıkılabileceğiniz bir yazı yazdım. Bilimi eğlenceli hale getirmeye çalıştım. Umarım  of’lamamışsınızdır. Popüler bilimi seven herkese selam olsun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. ıkı gun once acaba marsta hayat olsa nasıl olurduk , dıye dıye babamla sabahlayıp ardına bu yazıyı okumam of latmadı güldürdü, populer bılıme meraklı bırı olarak sevdım agzına saglık 🙂