-- Eğlence, Genel

Yazılım Mühendisi? (Tercih Yapanlara)

Hi

   Ben tam iki ay önce mezun olan bir Yazılım Mühendisiyim. Bu blog adresini açtığımda daha öğrenciydim ve bu soruya belki yüz kez tanıklık ettim.   İlk işime bu hafta başlıyorum ve sorunun cevabını hala tam bilememek ile beraber kabaca yeni tercih yapan arkadaşlara anlatmak istedim. Bu mesleği seçmek sadece meslek seçmek değildir. Bu mesleği seçmek bir yaşam tarzıdır. Evet biliyorum çok klasik bir tabir oldu hatta biraz klişe. Yazılım Mühendisliğinin ismini bile duymayanlar var aranızda biliyorum. Bilgisayar Mühendisliğinden ne farkı var diye soranlarınız da var biliyorum 🙂

   Bu meslek bir adet bilgisayar ve bir adet kahve ile yapabileceğiniz, sermayenin tamamen beyninizin olduğu bir meslektir. Bir kere şurada anlaşalım eğer günde on saat bilgisayar başında kalmaktan sıkılıyorsanız sakın ha gelmeyin bu mesleğe. Okulunu okumak kolay tam zamanında bitirirsiniz fakat işi yapmak zor, riskli, dikkat gerektiren ve bazen sıkıcı.

Nerede Çalışırız?

   Yazılım o kadar geniş bir alana sahip ki otomotivden tutun makinaya kadar her alanda var. O sebepten yazılım deyince aklınıza sadece Microsoft gelmesin tabii internet kafeci olmakta 😀 Turkcell, Türk Telekom gibi kurumsal firmalara girebilirsiniz. Ya da şahıs firmalarına girebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek ilk amacınız olmalı. Para sadece yemek ve barınma için yeterli olsa da olur ilk zamanlarda. Para demişken ucu açıktır. Elli bin lira kazanan da var bin lira kazananda. Tamamen sizin kendinizi nasıl eğitip geliştirdiğinize bağlıdır.

Hangi Okul?

   Ben Fırat Üniversite’sinden mezunum. Size orayı anlatan bir yazı yazacağım ama daha yazım aşamasında uzunca bir yazı. Devlet üniversiteleri arasında tartışmasız Fırat Üniversitesi önde. Hoca kadrosu ve eğitim imkanları olarak konuşuyorum. Özel üniversite tercih ediyorsanız ve burslu ise tabii ki o seçenek daha mantıklı.

   Devam etmek gerekirse okulda alacağınız dersleri ilk başlarken hayal ettiğiniz gibi almayacağınızı söylemek isterim. Her dersi başlangıç seviyesinde temel alacaksınız. Aya çıkmayı hayal edip ay resmi çizmek gibi düşünün. Üniversiteyi yeni kazananlara da keyifli bir yazı yazmıştım onun için bu cümleye tıklayın. Ya da Google yapımı bir üniversite tercih motoru için tıklayın. Bu yazımla ilgili ya da genel olarak sorularınız varsa ya bu yazı altına yorum bırakın ya da mail adresime yollayın: burakscr@gmail.com

Allah’a emanet olun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.