Web Servis Prensibi

Basit bir bakışla kafaları bulandıran web servisler ile ilgili kısa bilgi vermek istedim. Ne işe yarar, nerelerde kullanabiliriz? Hep akıllara takılan sorulardan sadece ikisi. Web servisler bizim veritabanıyla iletişimimizi sağlayan bir teknolojidir. Günümüzün en fazla kullanılan teknolojisi diyebiliriz. Bu yazımda size aslında web servislerinin mantığını anlatmak istiyorum. İlerleyen günlerde web servis yazımıyla ilgili bir kaç örnek paylaşacağım.

Web servislerin görevi size veritabanında veri taşımaktır. Ya da veriyi veritabanına taşımaktır. Veritabanıyla iletişim diyebiliriz. Peki neden ihtiyaç duyarız? İlk önce şunu söylemem gerek, hızlılar. Uzak bir server içindeki veritabanınıza geleneksel yöntemler ile sorgu atın ve daha sonra bir web servis kullanarak sorgu atın. Karşılaştırma sonucu size zaten neden web servis kullanmanız gerek söyleyecektir.

Web servislerin bir diğer özelliği ise platform bağımsız çalışabilmesi. Yani şöyle ki sizin bir php siteniz var servisinizin backend tarafı Java. Siz servisi çağırdığınız zaman size bir Json( Programlama dilinden bağımsız olan Xml’e alternatif olarak kullanılan javascript tabanlı veri değişim formatıdır. ) ya da kullandığınız her ne ise ( Xml de olabilir. ) onu dönderir. Yani size veri dönderir. Sizin yapmanız gereken verileri yazdığınız dilde parçalamak. Tabii artık parçalamakta kalmadı 🙂 Nesne mantığı olduğu için size bir nesne dönderiyor. Örneğin bir sınıfımız olsun. Sınıfın ismi ‘Elma.java’ siz servisten Elmaları listelediğiniz zaman size;

Elma

{

Elma_Id=1,

Elma_Cinsi=2

}

gibi bir veri dönderecek. Yani elma türünden bir liste dönderecek. Sizin yapmanız gereken bu listeyi çekmek. Parçalamaya gerek bile kalmadı. Rest Api şuan çok popüler incelerseniz sizin için iyi olacaktır. ( Sonraki yazılarda örnek yapacağız. )

Gelelim bu görseli açıklamaya. Veritabanımız ile Client’lar ( Bilgisayar, Laptop , Telefon ) veya ( Web sitesi, Mobil uygulama vb.) arasında iletişimi sağlayan harika bir teknoloji. Bence görsel çok açık oldu. Siz istek yapıyorsunuz servisiniz yanıt veriyor. Basitçe size mantığı anlatmaya çalıştım. Biraz karmaşık gelebilir fakat dikkatli okursanız anlayacaksınızdır. Başlangıç düzeyi basit bilgiler verdim. Muhtemelen biraz bilgisi olanlar sıkılıp okumadı 🙂 Sağlıkla kalın, son olarak temiz kod yazın 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.