Türkler’ de Otomobilini Yapacak

devrim

(Fotoğraf çekimi bana aittir)

Devrim filmini izleyenleriniz var mı bilmiyorum. Zamanında yerli otomobilimizi yapmak için zor bir girişim yaptık fakat o dönemin devlet büyükleri buna engel oldular. Odtü’ nün müzesinde bizzat kendim inceledim Devrim’ i. Sanki benden bir parçaymış gibi geldi. O antikalar içinde Chevrolet, Citroen, Ford’ ta vardı ama Devrim bende ayrı bir his uyandırdı. Filmini onu gördükten sonra izledim  ona rağmen Devrim’ e bakmaya doyamadım sanki. Çok güzel bir işcilik. Herşeyden önce Türk Malı. Türk’ ün Malı…

Bizlerin en büyük arzusudur aslında yerli otomobil yapmak. Ama herkesin kafasında oluşan soru şu:

Mercedes, Audi, Volkswagen, Toyota, Honda vb markalar dururken Chery farksızı Türk arabası mı alacağım?

O iş öyle değil işte. Bu devletin imkanları iyiye kullanılıp destek verilirse kalifiyeli eleman bakımından eksiğimiz yok fazlamız var. Türkiye, Mühendislerini iyi yetiştiriyor. Bu bakış açısına ve mühendis olan kişiye göre değişir ama Türklerin zekası avrupalılara göre  daha iyi çalışıyor. Ben eminim ki Tübitak tarafından yürütülen Babayiğitler Projesi ile çok etkin, performanslı ve sağlam bir otomobil üreteceğiz. Evet bunun için çok geç kaldık ama zararın neresinden dönersen o kârdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. çok doğru çok güzel yazmışsınız sizi tebrik ederim melih bey

  2. “O iş öyle değil işte. Bu devletin imkanları iyiye kullanılıp destek verilirse kalifiyeli eleman bakımından eksiğimiz yok fazlamız var. Türkiye, Mühendislerini iyi yetiştiriyor.”

    Ah bunu bir de anlasalar.. Emeğinize sağlık, güzel bir dokunuş olmuş.