SQL PIVOT KULLANIMI

Geçen hafta bir sıkıntıyla karşılaştım ve sorunun çözümü pivot kullanımı oldu. Size bu yazımda, neden pivot kullanma ihtiyacı duydum? Nasıl çözdüm?  Sorularına cevap vereceğim. İhtiyaç duymadan oturup hadi bugün sql de pivot yapayım diyeceğiniz bir konu değil. Pivot kullanıyorsanız tablo yapınızda bir sorun olabilir. Ya da istediğiniz veri setini elde etmek için kullanmanız mecburi olabilir. Yazıma, üzerinde işlem yapacağım tabloları oluşturarak başlamak istiyorum. Continue reading “SQL PIVOT KULLANIMI” »

Sql Server Hızlı View Oluşturma ve Sorgularda Kullanma

Hızlı ve pratik bir şekilde View oluşturmayı kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağım. View işimizi çok kolaylaştıran bir işlemdir. Oluşturduğumuz View’ler fiziksel bir tablo değillerdir. İlişkili tabloların daha işlevsel bir şekilde kullanmamıza yardımcı olurlar.

view1ve2.fw

 

Continue reading “Sql Server Hızlı View Oluşturma ve Sorgularda Kullanma” »

Veri Tabanı Yönetim Sistemlerine Giriş

Veri tabanı yönetim sistemleri, fiziksel hafızadaki verileri özelliklerine göre gruplayan ve saklayan bir programdır. Kısaca VTYS diye adlandırılır, VTYS’nin bir ucunda insanlar diğer ucunda gruplanmış veriler vardır fakat bazı durumlarda insanlar değil doğrudan bir program da olabilir. Bilgi ve veri kavramlarını karıştırmamak gereklidir. VTYS’de özelliklerine göre gruplanan veriler bilgileri oluşturur yani veri bilginin işlenmemiş halidir. Continue reading “Veri Tabanı Yönetim Sistemlerine Giriş” »