-- Genel, Popüler Bilim, Populer Science Special, Teknoloji

Roomba’nın Yaratıcısı ve Robot Uşakları

Nedir Roomba?

Basitçe anlatacak olursak, elektronik temizlikçi 🙂 Yani siz artık temizliği yapmayacaksınız da bir alet sizin yerinize süpürecek. Ben çok sıkı bir Populer Science takipçisi olduğum için bu bölümü açtım. Popüler bilimin Türkiye’de ki adı (Sponsorluk Falan Almadım). Konumuza dönecek olursak bu ay Roomba’nın yapıcısı ile bir röportajı yazacağım.

Colin Angle, 2002 ‘de Roomba ordusunu evlerimize saldı. Yıllar boyunca Roomba’lar mükemmel bir iş çıkarıp evlerimizi pırıl pırıl yaptı. Yeni modeli olan 980 ise çok daha fazlasını yapıyor. Evinizin haritasını çıkartıyor ve gelecekte üretilecek modellerin yolunu bulmasını sağlıyor.

Roomba Nasıl Harita Çıkartıyor?

Elektrikli bir süpürge olduğundan, varoluş amacı ulaşabildiği her yere ulaşmak. Evinizde gezinirken optik algılayıcılar ve yazılım kullanarak bu yolculuğu belgeliyor. “Burada hiçbir şey yok, burada bir şeyler var” diyor. Böylece kendi haritasını oluşturuyor ve odalarınızın yerini öğreniyor. Bunu esas alarak bir platform geliştirilebilir ve cep telefonunuzu kullanarak ev üyelerinin yerlerini belirleyebilirsiniz.

Ne Gibi?

Kişilerin hareketlerini haritalamaya başlarsanız niyetini öğrenmeye başlarsınız. Örneğin birisi oturma odasındaysa büyük ihtimal TV izlemek istiyordur, değil mi? Televizyonu açabilir, en sevdiğiniz üç kanalı belirtebilir, sonra insanlar odadan çıktığında aygıtı kapatabilir.

Peki Bu Bizi Geleceğin Akıllı Evine Yaklaştırıyor Mu?

Haritalar iyileştikçe evinizde bulunanlara ilişkin daha fazla 3B bilgisi ekliyoruz. Bu yüzden, evin düzenli kalması; çöplerin, oyuncakların, dergilerin vb. gitmesi gereken yere gitmesi için evinizi programladığınızı düşünebilirsiniz. Ben koluyla bir şeyleri temizleyen ve tamir eden robot bir hizmetçi düşlüyorum. Gün içinde güvenliği sağlayacak, bir şeylerin dökülüp dökülmediğine bakacak ve evinize geldiğinizde sizinle etkileşime geçecek. Belkide geçmeyecek.

Bu Ne Demek Peki?

Eğer mahremiyet istiyorsanız robot hizmetçiyi uzaklaştırabilirsiniz.Benim hayalimdeki akıllı ev diğer insanların hayal ettiği gibi Atılgan uzay gemisinin arabirimine benzemiyor. Evin her şeyi bildiği, her yerde hazır ve nazır olduğu, insanı daima gözlemlediği bir gelecek istemiyorum. Bunun için çok masraf gerekiyor ve mahremiyet konusu da muğlak kalıyor. Benim sözümü ettiğim şey kesin. Ya sizinle olacak ya da olmayacak. Eğer yanınızda değilse mahremiyetiniz korunacak.

Eşlikçi Bir Robota Benziyor?

Olabilir. İnsanlar daha şimdiden Roombalarını insanlaştırmaya , onlara isim koymaya başladılar. Evimizin giriş katındaki Roomba’nın adı Roswell. Küçük süs köpeğimiz Daphne ilkin Roswell’e çok şüpheyle yaklaşıyordu ve yan fırçasını kovalamaya başlıyordu. Fakat göz açıp kapayana dek Roswell ve Daphne arasında sıkı bir dostluk doğdu ve şimdi ara sıra Daphne’yi Roswell ile takılıp bir şeylerin olmasını beklerken görebiliyorum.

YAYINCI: POPULER SCIENCE

DÜZENLEYEN: BURAK SEÇER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.