Robotlara Fısıldayan Adam

Yakında hayatımızın her anında yanımızda bir robot olabilir. Şimdilik bu mutfak robotu da olsa o günler çok uzakta değil. Popüler Science Special yazı serimin ilkinde size gerçekten popüler bir alan olan robotları ele alacağız.  Hizmet sektörü için robot üreten Savioke firması, otellere oda servisi yardımcıları üretiyor. Firma 4.000 ‘den fazla teslimat yapmış durumda. Şirketin kurucu ortağı Robotlara Fısıldayan Adam: Tessa Lau ile bir röportajı sizler ile paylaşacağım.

Bir Robot Otelde Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?

Bu bir servis robotu. Odalara birşeyler göndermek istendiğinde robotun yanına gidip robotun kendi özel bölmesine koyuyorsunuz ve yolluyorsunuz. Robot asansöre kendi binebiliyor ve odaya gelince odada olan telefonu çaldırıyor. Misafir kapıyı açınca Relay ( Robotun Adı) robot bölmesini açıyor ve istenilenleri veriyor. Robot istenilenleri verince hemen geri döndüğü için eleştiriler aldık. Artık biraz oyalanıyor sonra geri dönüyor. (Bak sen şu robota 😀 )

İnsanlar Bazen Robotlardan Korkabiliyor, Bunun Üstesinden Nasıl Geliyorsunuz?

Tasarım unsurlarından birisi de robotun gözleri. Size göz kırpıyor ve bu onu biraz daha şirin gösteriyor.Bir robot insana çok benzerse insanlar ondan yapamayacağı şeyleri yapabileceğini farz ediyor. Daha şimdiden bir sürü insan “Merhaba Robot Nasılsın?” demeye başladı.

Bir İnsan Gibi Yanıt Vermediğinde Neler Oluyor?

Geçenlerde bir olay yaşandı, bir kız çocuğu robotu görüp çok sevindi ve koşup sarıldı. Etrafında dans etmeye başladı. Robot asansöre ulaşmaya çalışıyordu. Çocuk geçmesini engelliyordu. Sarhoş bir müşteri robota bir tekme attı ve robot asansörün duvarına yapıştı. Robotlar sinirlenmez. Amacı asansöre gitmek olan robot yoluna devam etti. Robotları günlük hoyratça kullanıma dayanıklı yapıyoruz.

Relay’ı Çalışırken İzlemek Nasıl Bir Duygu?

Relay’ın kodunun büyük kısmını ben yazdım. Teknolojisinin hemen her yerinde çabam var ve inşa edildiğini gördüm. Buna rağmen onu iş başında izlemek büyüleyici. Robotlar artık kimlik kazanıyor.

Relay’ı Gelecekte Nerede Kullanmayı Düşünüyorsunuz?

Yararlı olabileceği çok alan var. Yan proje olarak huzurevlerinde robot kullanımını inceliyoruz. Spor stadyumları, ofis binaları, yolcu gemileri, havaalanı, restoranlar. Bir şeyi bir yerden başka bir yere nakledilmesi gereken kapalı mekanlara faydamız dokunabilir.

HAZIRLAYAN: LINDSEY KRATOCHWILL

YAYINCI: POPULER SCIENCE

DÜZENLEYEN: BURAK SEÇER

Bir Cevap Yazın