-- Genel, Popüler Bilim, Teknoloji

NASA ‘ NIN SANAL GERÇEKLİK ATAĞI

Uzun geçmiş, NASA’ nın keşifler ve seyahatlar yaptığı günlerle doludur. Hepimiz bilim adamlarının galaksinin sırlarına her zamankinden dahada yaklaştıklarını bilerek heycanlandık. NASA kısıtlı keşifler yapıyor ve genel olarak özel şirketler üzerine kuruludur ama bu oturup eski dergileri okuduğu anlamına da gelmiyor. Kendi gemilerini uzaya fırlatmasa bile , NASA, dünyanın en önemli uzay görevlerini yerine getiren altyapı, teknoloji ve tecrübeye sahip tek kurumdur.

Sanal Gerçekle Mars’a Çıkıyoruz

Biraz abartılı gelebilir, ancak NASA misyonunda ilk insanı Mars’a göndermek için Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanıyor. ABD hükümet ajansı 1980’lerden beri aslında VR teknolojisini kullanıyor fakat eskiye göre şuan kullanılan VR daha gelişmiştir. VR , çok derin daldırma ve gerçekçilik ile çok sayıda ortamda astronot eğitimine yardımcı olabilir.

NASA’daki Hybrid Reality Lab’da yazılım direktörü  Matthew Noyes,  Hybrid Reality teknolojisi o kadar çok ilerledi ki, uzay uçuşu araştırması için paha biçilmez bir varlık haline geldi ve NASA’nın operasyonları için son zamanlara kadar mümkün olmayan pek çok temel uygulama içeriyor, dedi.

Astronotlar için VR Simülasyonu

Mr. Noyes: Bir uzay yürüyüşü sırasında bir astronot inanılmaz derecede pahalıdır ve çoğaltılması zor araçlar kullanmaya ihtiyaç duyabilir. Bu araçlar dünya üzerinde test ediliyor fakat uzay ile dünya arasındaki farklılıklar yüzünden başarısız sonuçlar oluşabiliyor daha kötüsü ise dünya da eğitim sırasında bozulan aksanlar oluyor. Bunun yerine, birkaç yüz dolara VR’de izleyebileceğimiz 3B baskılı bir sürüm oluşturuyoruz. Bu deneyimi yaşayan astronotlar aslında uzaydaki gibi hissediyor.

Astronotlar onlara anlattığımız hayatlarının tehlikede olduğu durumları hissediyor ve bizim yakalamaya çalıştığımız şeyde buydu. Amacımız onlara sadece bir prosedür öğrenmelerini sağlamak değil; onlara aslında kendilerinde yarattığı aynı duygusal duruma getirmek ve bu durumu izleyerek daha uygun prosedürler yakalayabilmekti.

VR Tech Astronotları Sağlıklı Tutuyor

Astronotların egzersiz yapmasına yardımcı olabiliriz. Uzaydaysa, kemik yoğunluğunu ve kas kaybını hafifletmek için günde yaklaşık iki saat egzersiz yapmaları gerekir ve bu sıkıcı olabilir. ISS ortamını, dünyanın en sevilen parkuru ile değiştirebilirsek Mars’a bir görev için son derece yararlı olabilir veya ailenin görüntüleriyle, demans hastaları için nostalji tedavisi gibi. Yakında oraya gidebilmeyi umuyoruz…

İnsansız bir uzay aracı ve rober filosunun Mars’ı yakından incelediğini ve kırmızı gezegenden VR aldığını biliyoruz.

Sanal Gerçeklik Uygulamaları için Sınır Yok

Daha iyi satış üretmek için ve daha doğru bir oyun oluşturabilmeleri için video oyun şirketleriyle birlikte çalıştık ve gerçekçilik açısından odaklanacağımız şeylerden biri de ağırlıksızlık hissi (Yer Çekimsiz Ortam) oldu. NASA’da bir kızkardeş şubemiz var, Active Response Gravity Offload System için bir VR yeteneği ya da ARGOS üzerinde çalışıyor.  Sırtınıza vinçle takılan ve sıfırdaymış  ( Hafif – Yer çekimsiz ) gibi hissetmek için vücut ağırlığınızı düşüren akıllı bir robotdur. Bence burada ticarileştirme için kesin alanlar mevcuttur. VR git gide gelişen ve ileriye giden bir teknolojidir. NASA için de önemini anlatan bir yazı oldu diye düşünüyorum. Çeviri ve yorum yazısı olduğu için bazı yerleri devrik olabilir. Bilimle kalın.

KAYNAK: nasa-is-heavily-investing-in-virtual-reality

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.