Katil Firmalar

Yeni mezunlara hitap etmeye devam ediyorum. Galiba sebebi yeni mezun olmam. Yazımında başlığından anlayacağınız gibi bu hafta konumuz sektörün katil firmaları. Tabi ki bu bir genelleme olacak. Her zaman ki gibi gerçek katiller üzerine alınsın 🙂 Bu firmalara gerek kurumsal gerek kurumsal olmayan firmalar giriyor bence. Gerçekten dile gelmesi zor konulardır. Herkes mutlaka karşılaşmıştır.

Gelelim konumuza. Firmaların önce yapmaları gereken şey kendilerine saygı duyup başvuru yapmış insanlara insan gibi davranıp başvurularına cevap vermeleridir. Kariyer nete ilan açıp 5000 başvuru alıp bir yerleri kalkmamalı mesela. Eğer insan kaynakların yetersiz ise hiç girişme kardeşim böyle şeylere. Yok eğer amacın başka ise not düş bu iş başvurusu iş alımı için değildir, öyle bir adımızı duyuralım dedik diye.

Bir diğer konu başvuruya gittiğinde senin hayatında hiç kod yazmamış birisinin karşılamasıdır. Dalga mı geçiyorsunuz kardeşim diyemezsin çünkü sen tam bir beyefendisidir. İnsan kaynakları çok önemli bir departmandır ama bu durumda değil ne yazık ki. Mersinde bir firma bana sigortamı ikinci ay yatıracaklarını söylemişlerdi. Bunun konusunu açmaları bile küçük düşürücü bence. Lafa gelince çooook büyük firmalar ama 😀

Bunla ilgili belki bir yazı yazmış olabilirim geçmişte ama o staj ile ilgiliydi bu tamamen işe alım sürecidir. Bir de verilen paralara fazla takılmayın derim. Girdiğiniz firma eğer sizi geliştirecek gibiyse girin.

Gel gelelim sizden amerikayı keşfetmenizi isteyen firmalara. Yahu bu adam yeni mezun yeni. Aynı anda 10 dil yazamaz bunu anlayın. Yazıyor olsa zaten size gelmez siz ona gidersiniz. Yeni mezun iş ilanı açtıysan o yeni mezunu en azından 2 ay eğiteceğini bilmelisin. Bunu herkes bilir.

Gençler okulda hocanızın size dediği mühendislik ile yapacağınız arasında dağlar kadar farklar olacaktır. Bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın lütfen. Türkiye şartlarında ortalama bir mühendis iseniz mutlu olursunuz yaşadığınız hayattan.

Yazımı fazla uzatıp tadını kaçırmak istemiyorum. Eğer sizinde başınıza gelen bu tarz hikayeler varsa, katil firmaları bu yazının altında yorumlara ifşa edebilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın