-- Arabalar

Hyundai’ nin Aslanı. Türk Aslanı

hyundai-aslan

Önceki makalemde Devrim‘ i anlatmıştım. Zamanında Aslanımızı yaptık ama yürütemedik… İzin vermediler. O zamandan bu zamana Türkiye Otomobil sektörüne çocuk gibi küstü sanki. Yapamadık bir seri üretim koyamadık kapımızın önüne bir aslan!

Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Hyundai, en önemli pazarlarından biri olan Türkiye’ye bir jest yaptı. Hyundai, yeni üst sınıf aracınaAslan” adını verme kararı aldı. Şirket böylece küresel otomotiv pazarında ilk kez Türk ismi kullanan firma olurken, aracın önce Güney Kore’de ardından tüm dünyada aynı adla satışa çıkaracağını belirtti.

Aracın Kore’deki fiyatı 40 milyon Güney Kore Wonu yani yaklaşık 40 bin dolar olacak. Yeni sedan modeli Aslan ile Koreli devimiz, lüks segmentteki rakipleri BMW, Merdeces ve Audi’yle yarışacak. 4.96 metre uzunluğundaki araç, Hyundai’nin 4.91 metrelik Grandeur marka otomobilinden daha büyük, 4.99 metrelik lüks sedan markası Genesis’den de küçük boyda olacak.

 ‘Aslan, gücü, çevikliği, kuvveti, esnekliği temsil ediyor. Böyle bir ismin verilmesi bizim için onur verici bir durum. Hyundai’nin ekimde satışa sunacağı aracın vitrine çıkış tarihi de dikkat çekiyor. 1950- 1953 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı’nda Türk ordusu harekata ekim ayında başlamıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.