-- Diyarbakır, Gezelim Görelim, Gezilecek Yerler

Diyarbakır Gezisi – 1

Diyarbakır’a asker ziyareti vesilesiyle gittim. Gitmişken de gezeyim dedim. Sizin için kendim çektiğim fotoğraflar ile çektiğim yerin hikayesini ele alacağım, çok eğlenceli bir haftasonu gezisi oldu. Gezdiğim yerleri önce liste şeklinde yazmak istiyorum. İstediğiniz başlığa bakıp fikir edinebilirsiniz.

  • Nebi Camii Önü
  • Ulu Camii
  • Hasan Paşa Hanı
  • Roboski Anıtı
  • Park Orman
  • DEVAMI 2. YAZIDA

Nebi Camii Önü

  Gezime Nebi Caminin meşhur ayakkabı boyacılarıyla başladım. Cami önünde sayıları yirmiyi bulan hoş sohbet ayakkabı boyacıları. Onlar bütün günün yorgunluğunu hissetmiyorlar eminim. Kimi akşam eve gitmeyi hayal ediyor, kimi ise çocuğunu.

Ayakkabı Boyacıları

Ulu Camii

 Nebi camiye gidip İslamın beşinci camisi olan Ulu Cami’ye gitmemek olur mu? Tabi ki hayır. Ulu Cami anadolunun bilinen en eski camisi olma özelliği yanı sıra İslam dünyasının 5. Harem-i Şerif olarak bilinmektedir. Külliye şeklinde bir plan özelliği gösteren Ulu Cami’nin belli başlı bir  yapı banisinden söz edilmese de, onarımlarda ya da eklemelerde adı geçen Selçuklu, İnaloğlu, Nisanoğulları, Artukoğulları, Akkoyunlular, Osmanlılar gibi medeniyetlerin sultanlarını bani yerine koymak mümkündür. Ancak yapının günümüze ulaşan ilk dönemi olan ve Hanefiler Camii olarak bilinen güney bölümünün, yani asıl Ulu Cami’nin banisi olarak Sultan Melikşah kabul edilir ki, Sultan Melikşah aynı zamanda bu yapının mihrap önü kubbeli ön örneği olan Şam Emeviye Camisi’nin de onarıcılarındandır.

 Genel olarak caminin kiliseden çevrildiğine dair oluşan kanı dışında, antik döneme ait malzemelerin bolluğu nedeniyle olsa gerek, ilk yapım tarihi hakkında antik dönem ya da ateşperestliğin bilinmeyen bir yapıdan alınan devşirme malzemelere dayanmaktadır.

 UluCami

Ulu Camii Girişi

UluCamii

İlk yapım tarihi 639 yılındaki islam ordularının Diyarbakır’ı alması  ve Cami yerindeki kilisenin camiye çevrilmesine bağlansa da, Büyük Selçuklu egemenliğine giren ve H. 484/M. 1091 yılında vali Amidüddevle tarafından Sultan Melikşah’ın talimatıyla onarılmıştır.

UluCamii

1115 tarihinden önceki onarım bir yana, bu tarihte yaşandığı belirtilen yangın ya da deprem veya her iki olayın birlikteliği söz konusudur.

ulucamii

Tamamen tahrip olmuş bir yapı yerine yapılan yapı, o yapının ilk yapımı olmadığı gibi, süreklilik olarak ilk çekirdek planlaması da değildir.

ulucamii

 Bu durumda 1115-16 yılından sonra yapılan  ve süreç içinde eklemelerle geliştirilen bugünkü Ulu Camii, başlı başına bir yapı olarak Büyük Selçuklu Dönemi eseridir.

ulucamii

 Yapıya sonradan eklenen revaklar ve diğer ek birimler, külliye nitelikli yapılanmanın bölümleri olsa da, avlu güneyinde yer alan Ulu Cami’nin bireysel varlığını ifade eden yapı, 1115-16 yılında yapılmıştır.

ulucamii

 Beni gezdirmekle görevli Necip kardeşim namaz kılarken 🙂 Caminin gerçekten çok huzur verici bir atmosferi var.

ulucami

 Eveeet Ulu Cami gezim bu kadardı, uzun bir süredir tadilatta Anadolunun en eski camii’si.

HASANPAŞA HANI

 Amed de han çok fakat HasanPaşa Hanı’nda bir salep içmenizi öneriyorum. Yazları daha da çekici olacaktır. Ortamı gerçekten çok güzel, loş bir ışık ve yemekte var.

hsanpasa

Duvarlar da eskiden kalma restore edilmiş ama yapı bozulmamış, içeride yere serilmiş halılar var o odalarda daha rahat edersiniz.

hasanpasa

 

Burası da girişi altında dükkanlar var balkonu da tam oturmalık.

ROBOSKİ ANITI

 Böyle kocaman bir meydan düşünün, tam ortasında bir anıt. Ellerini havaya açmış bir annemiz, ben hikayesini dinledim, üzüldüm.  Hava operasyonunda öldürülen 34 kişinin anısına yapılmış. Bu kişiler halktan insanlarmış…

roboski

 Her ne uğruna olursa insan ayırmaksızın masumlar ölmesin istiyoruz, çok mu?

roboski

Anıtın etrafındaki füzeler anlayacağınız üzere uçak füzeleri.

Park Orman

parkorman

 

Park orman roboski anıtına çokta uzak değil, insanların spor yaptığı, çocukların basketbol oynadığı, oturup dinlenebileceğiniz bir alandır.

orman

 

 

Bu yazım bu kadar 2’ye böleceğim çok sıkıcı olmasın diye şimdilik bu kadar, devamı yakında…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.