-- Genel, Programlama&Algoritma

ASP.NET CORE TEST SÜRÜŞÜ ADIM 1

Hepinize merhaba arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz 🙂 Temmuz sonu Ağustos başı vatani görevimi tamamlamak için askere gideceğim. Askere gitmeden son yazım güzel olsun istedim. Bu teknoloji çok göze çarpmaya başladı ve çokça duymaya başladım. Bende dedim ki hadi o zaman bakalım neymiş bu .NET Core! Zamanım olursa bu blog yazı dizime birde youtube videosu çekmek istiyorum. Küçük bir uygulama yazabiliriz. Gelelim konumuza.

.Net Core Microsoft’un yeni web alt yapısıdır.(Framework) Microsoft bu alt yapıyı daha hızlı, esnek, modern ve farklı platformlarda çalışmak için tasarlandı.

 • ASP.NET Core 1.0, ASP.NET 4.6’nın devamı değildir!
 • ASP.NET 4.6 a göre daha modülerdir.
 • ASP.NET Core, Windows, Linux ve Mac’te geliştirilebilen ve çalıştırılabilen modern web uygulamaları geliştirmek için açık kaynaklı ve bulut için optimize edilmiş bir web çerçevesidir.
 • MVC ve Web API’nin özelliklerini tek bir web programlama çerçevesine birleştiren MVC çerçevesini içerir.(Voov!)
 • ASP.NET Core uygulamaları, .NET Core’da veya tam .NET Framework üzerinde çalışabilir.
 • Buluta dağıtılan veya şirket içinde çalışan uygulamalar için iyileştirilmiş bir geliştirme çerçevesi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

.Net Core ile gelen avantajlar;

ASP.NET Çekirdek artık System.Web.dll ve NuGet paketlerine dayanmaktadır. Bu, uygulamanızı yalnızca ihtiyacınız olan NuGet paketlerini içerecek şekilde optimize etmenize olanak tanır. Bu özelliği ile daha performanslı çalışır. Windows, Mac ve Linux’ta platformlar arası ASP.NET uygulamaları çalıştırabilirsiniz. Bulut sistemler için geliştirilmiş bir yapısı vardır. En güzel özelliği ise ISS ile haberleşmesi.

PROJE OLUŞTURMA

Bu iki adımı geçtikten sonra projemiz otomatik oluşacak ve projeyi run ettiğinizde,

Kendi ISS ‘iniz üzerinde bir port alarak projeniz çalışmaya başlayacak. Sağ alttan ISS kısa yoluna sağ tıklayıp;

Projenizin ISS de konumlandığını görebilirsiniz.

Startup.cs

Hello word yazan yeri değiştirin Ctrl+S yapın sonra tarayıcıyı yenileyin. Gördüğünüz gibi anlık yanıt aldınız, otomatik derleme ve senkron birleşmiş durumda! Bu .Net Core ilginçleşmeye başlamadı mı sizce de? 🙂

YAPILANDIRMA

Proje Solution ‘da Startup.cs dosyası göreceksiniz. Eski sürümlerle çalıştıysanız muhtemelen bir web uygulaması başlatılırken çalıştırılacak kodları yazabileceğiniz bir yer olan global.asax dosyasını görmeyi beklersiniz. Fakat öyle değil.

 • Uygulamanızın yürütülmesi için gereken tüm yapılandırma parametrelerini içeren bir web.config dosyasını da görmeyi beklersiniz.
 • ASP.NET Çekirdeğinde bu dosyalar tamamen gider ve yapılandırma ve başlatma kodu yerine Startup.cs dosyası yüklenir.
 • Dosyanın içinde bir Başlangıç sınıfı var ve bu sınıfta uygulamanızı yapılandırabilir ve hatta yapılandırma kaynaklarınızı yapılandırabilirsiniz.

Başlangıç sınıfımızda, çalışmalarımızın çoğunun gerçekleşeceği iki yöntemimiz mevcuttur. Sınıfın Yapılandırma yöntemi olarak HTTP işleme hattınızı oluşturduğunuz yerdir.

 • Yukarıda gördüğünüz gibi biz uygulamamıza Hello World gönderdik farklı yanıt vermek istiyorsak bu yapılandırmaya kod ekleyerek değişiklik yapabiliriz.
 • Mesela bir html dosyası gibi statik dosyaları açmak istiyorsak, Configure yöntemine bir kod eklememiz gerek.
 • ConfigureServices () yöntemi, uygulamanız için bileşenleri yapılandırmanıza yardımcı olur.

Şimdi bir json dosyasından veri okuyacağız. Öncelikle bir Json dosyası oluşturup içine kodumuzu yazıyoruz.

Bu Json dosyasını arayacağı yer sizin projenizin Layout ‘una göre değişecektir. Bunu kaydettikten sonra gelelim startup kısmına;

Çalıştırdığınız zaman tarayıcınızda json dosyamızın mesajını göreceksiniz. Bu yazım bu kadar. Bende sizin gibi core dünyasını keşfetmeye devam edip yazılar yazmayı amaçlıyorum. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.